O podmiocie leczniczym
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego (SP ZOZ WSPR) w Białymstoku jest podmiotem leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, posiadającym osobowość prawną, który działa w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Uprawnienia podmiotu tworzącego SP ZOZ WSPR w Białymstoku wykonuje Województwo Podlaskie.
Jesteśmy podmiotem leczniczym obejmującym swoim zasięgiem pomocy ponad 700 tys. mieszkańców województwa podlaskiego. Swoje usługi SP ZOZ WSPR w Białymstoku świadczy na terenie powiatów: Miasta Białystok, białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, monieckiego, siemiatyckiego i sokólskiego.
Dzięki ciągłemu rozwojowi oraz właściwemu zarządzaniu przez wykwalifikowaną kadrę, Zakład rozwija się i z roku na rok poprawia swój wynik finansowy. Inwestuje również w nowy, wysokospecjalistyczny tabor samochodowy oraz nowoczesny sprzęt medyczny. W 2013 roku zostało zakupionych 10 pojazdów bazowych wraz z zabudową medyczną, noszami głównymi z podstawą i krzesełkiem kardiologicznym. Inwestycja została w całości sfinansowana ze środków własnych SP ZOZ WSPR w Białymstoku.
Rodzaj działalności
SP ZOZ WSPR w Białymstoku prowadzi działalność leczniczą polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz promocji zdrowia, w ramach której wykonujemy:
- udzielanie świadczeń zdrowotnych w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w zakresie:
- zespołów ratownictwa medycznego specjalistycznych;
- zespołów ratownictwa medycznego podstawowych;
- dyspozytorni medycznych;
- udzielanie świadczeń zdrowotnych w ramach zespołu sanitarnego neonatologicznego;
- udzielanie świadczeń specjalistycznego transportu sanitarnego osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz wynikającego z potrzeby zachowania ciągłości leczenia lub ogólnego stanu zdrowia;
- udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (ambulatoryjnej, wyjazdowej i transportu sanitarnego);
- organizowanie i prowadzenie akcji, programów zdrowotnych oraz promocji zdrowia, w tym również mających na celu podnoszenie kwalifikacji osób wykonujących zawód medyczny;
- organizowanie i prowadzenie różnych form edukacji pozaszkolnej w zakresie medycyny ratunkowej i dziedzin pokrewnych.
W ramach działalności gospodarczej świadczymy usługi m.in. z zakresu:
- wynajmu i dzierżawy powierzchni, pomieszczeń i gruntów;
- organizowania i prowadzenia szkoleń, kursów, seminariów komercyjnych;
- zabezpieczenia medycznego imprez masowych;
- obrotu materiałami koncesjonowanymi w zakresie określonym koncesją tj. sprzedaż paliw;
- usług transportu samochodowego i specjalistycznego;
- prowadzenia parkingu oraz przechowania pojazdów;
- usług motoryzacyjnych;
- przeglądów rejestracyjnych i diagnostycznych pojazdów samochodowych.
Do zadań Podlaskiego Centrum Edukacji Medycyny Ratunkowej (PCEMR) należy:
- organizacja kursów, szkoleń i seminariów dla różnych grup zawodowych;
- promocja zdrowia jak np. pokazy ratownictwa medycznego oraz wycieczki edukacyjne dla szkół i przedszkoli.
Od 11 lat jesteśmy organizatorem Podlaskiego Rajdu Ratownictwa Medycznego – Otwartych Mistrzostw Ziemi Podlaskiej w Ratownictwie Medycznym, który jest imprezą mającą charakter zawodów zarówno w zakresie wiedzy merytorycznej jak i praktycznych ćwiczeń terenowych zespołów ratownictwa medycznego oraz służb współpracujących na co dzień z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Celem zawodów jest przede wszystkim doskonalenie przez służby ratownicze umiejętności praktycznych i zasad współpracy.
Podlaski Rajd w środowisku związanym z Ratownictwem Medycznym stanowi stałą pozycję w kalendarzu imprez dających lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i kierowcom karetek pogotowia okazję nie tylko do rywalizacji, ale również do podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności zawodowych. Wysoki poziom merytoryczny zawodów oraz najlepsza kadra sędziowska po raz kolejny zaowocowały przyznaniem mu rangi eliminacji do Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym.
W czasie zawodów organizowane są również warsztaty i seminaria dla ratowników, lekarzy i pielęgniarek oraz konferencje dla innych uczestników, ze środowisk ściśle związanych z ratownictwem medycznym.